CHP’den ‘Formanı Giy Atamıza Gel’ etkinliği

CHP Ankara İl Başkanlığı tarafından “Formanı Giy Atamıza Gel” etkinliği düzenlendi. İl Başkanlığının çağrısıyla bazı takımların forma ve atkılarını taşıyan bir grup taraftar, dün akşam Riyad yaşanan skandala tepki göstermek için Anadolu Meydanı’nda toplandı. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk fotoğrafları, Fenerbahçe ve Galatasaray formaları ile vatandaşlar, “Mustafa Kemal’in askerlerimiz”, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları atarak Anıtkabir’e yürüdü.

Anıtkabir önünde açıklamalarda bulunan CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Suudi Arabistan’a “gereken cevabı verdikleri” değerlendirmesinde bulundu. Tandoğan Meydanı’nda başlayan yürüyüşün ardından Anıtkabir’e girmeden önce açıklama yapan Erkol, şunları söyledi:

“HADSİZLİĞİN BU NOKTAYA GELECEĞİNİ ÖNGÖRMEMİŞTİK”

– İlk günden itibaren bu Süper Kupa Finali’nin Suudi Arabistan’da yapılması konusunda uyarmıştık. Bu kupanın yerinin Türkiye olduğunu; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ya da başka bir şehrimiz olduğunu söylemiştik. Ama bunu uyarırken doğrusu, hadsizliğin bu noktaya geleceğini biz bile öngörmemiştik.

– Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, önderi Mustafa Kemal Atatürk’e, Mustafa Kemal Atatürk’ün taşınmasının, İstiklal Marşı’nın okunmasına karşı çıkacak bir hadsizlik noktasına geleceğini hiçbirimiz düşünmemiştik. Neyse ki Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri, başkanları, camiaları ve futbolcular; Suudi Arabistan’a gereken cevabı verdiler.

“SKANDALIN TEMEL SORUMLUSU SARAY”

– Bütün bu skandalın temel sorumlusunun Saray olduğunu da görmeliyiz. İlk günden itibaren, bu skandalın temel sorumlusu; saraydı, sarayın güdümündeki Türkiye Futbol Federasyonu Başkanıydı. Üç kuruş para için, millilik adı altında ülkenin her şeyini satmaktan çekinmeyenler, bu defa da İstiklal Marşı’nı ve Mustafa Kemal Atatürk’ü satılığa çıkarmaya kalktılar. Neyse ki Fenerbahçe ve Galatasaray camiaları buna izin vermediler. Her iki camiaya, spor camiasının tüm taraflarına çok teşekkür ediyoruz.

– Bir kez daha sarayı ve yandaşlarını, Anayasal sınırlar içine dönmeye, Anayasanın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye’de yaşayan bütün yurttaşları birleştiren, bir arada tutan temel değer olduğunu görmeye davet ediyoruz. Bir an önce demokratik sınırlar içine dönmeye, adaletli olmaya, ekonomideki refahı tüm yurttaşlara dağıtmaya davet ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na yaptıkları saldırıyı kesmeye davet ediyoruz.

“ATATÜRK SEVGİSİNİ KİMSE SİLEMEZ”

– Cumhuriyet’e, Anayasaya dokunamayacaklar. Çünkü Türkiye’de milyonlarca insanın gönlünde, kalbinde Atatürk sevgisi var. Bunu kimse silemez. CHP’nin olduğu yerde bu değerleri kimse ortadan kaldıramaz. Anayasayı da Cumhuriyeti de yıkmalarına müsaade etmeyeceğiz. Sonsuza kadar yaşatacağız. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız. Artık yeter, artık yeter, artık yeter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x