Kovid-19 Tedavisi Gören Altı Aylık Bebeğin Göz Rengi Kahverengiden Maviye Döndü

Tayland’da kovid-19’a yakalanan altı aylık bebeğin başına gelenler tıp dünyasını şaşkına çevirdi. Bebeğin tedavisi başladıktan sonra kahverengi olan göz renginin maviye dönüşmesi panik yarattı. Detaylar içeriğimizde…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/09/05/babys-b…

5 Ocak 2020 tarihinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almıştı.

Kovid-19 salgını sebebiyle binlerce kişi hayatını kaybederken birçok kez karantina dönemleri yaşadık.

Aşı ve zamanla normalleşme süreciyle birlikte eski halimize dönsek de farklı varyantlarla kovid vakalarını duymaya devam ediyoruz.

Tayland’da koronavirüse yakalanan bir bebeğin tedavi sonucu yaşadıkları ise hepimizi şaşkına uğrattı.

Kovid-19 tedavisi gören kahverengi gözlü bebeğin gözleri mavi renge döndü. Frontiers in Pediatrics Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir vakada Taylandlı 6 aylık bebeğe bir gün boyunca ateş ve öksürük yaşadıktan sonra COVID-19 teşhisi konulduğu söylendi.

Bebeğin tedavisinin başlamasının ardından 18 saat sonra bebeğin göz renginin değiştiği fark edildi.

Şaşırtıcı bir şekilde, ilaca başladıktan yaklaşık 18 saat sonra çocuğun annesi, çocuğun koyu kahverengi gözlerinin parlak maviye döndüğünü fark etti. Anne, uzmanlarla iletişime geçmesinin ardından bebeğin tedavisi durduruldu.

Yaklaşık beş gün sonra bebeğin gözlerindeki renk değişikliği azaldı ve bebeğin gözlerinin rengi tekrar kahverengi oldu.

Uzmanlar, tedavide kullanılan favipiravir ilacının gözlerdeki renk değişiminin sebebini net olarak açıklayamasa da ilaç bileşenlerinden kaynaklı olduğunu tahmin ediyor.

Önceki çalışmalar, özellikle insan saçı ve tırnaklarında favipiravir konsantrasyonu ile floresans yoğunluğu arasında ‘doğrudan bir ilişki’ olduğunu belirtmişti. Süreçten sonra bebeğin görme becerilerinde herhangi bir sorun olmadı ve koronavirüsü yendi.

Hindistan’daki başka bir vakada da ilacın korneada renk değişikliğine sebep olduğu görülmüştü.

20 yaşındaki erkek hasta, ilacı kullandıktan sonra gözleri maviye dönüştü. İlacı bırakmasıyla birlikte ise bir gün içinde gözleri eski rengine döndü.

İlaç birçok ülkede tedavi amaçlı kullanılsa da ABD’deki araştırmacılar, ilacın etkinliği testlerinden sonra kovid-19 için etkili olduğunu söyledi ancak ilaç ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x