Madagaskar’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Başladı

Madagaskar’da cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oy verme işlemi, yerel saatle 06.00’da başladı ve 17.00’de sona erecek.

Hiçbir adayın ilk turda yeterli çoğunluğa ulaşamaması durumunda ikinci tur 20 Aralık’ta yapılacak.

Eski Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina’nın Fransız vatandaşlığı nedeniyle gergin geçen seçim süreci dolayısıyla başkent Antananarivo’da, dün geceden başlayarak 2 gün yerel saatle 21.00 ile 04.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Rajoelina’nın adaylığının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle seçimi boykot kararı alan 10 cumhurbaşkanı adayı ise sandığa gitmeyecek.

Anayasa Mahkemesi, Rajoelina da dahil 13 ismin adaylığını onaylamıştı.

Rajoelina’ya “kurumsal darbe” suçlaması

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için görevinden istifa eden Andry Rajoelina’nın adaylığı, ülkede bir süredir tartışma konusu olmuştu.

Aralarında eski cumhurbaşkanları Marc Ravalomanana ve Hery Rajaonarimampianina’nın da olduğu 11 aday, “kurumsal darbe” yapmakla suçladıkları Rajoelina’nın adaylığının, Fransız vatandaşı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Rajoelina, adaylığının geçerli olması için 10 Eylül’de cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmış ve bu makama Başbakan Christian Ntsay liderliğindeki hükümetin vekalet edeceğini açıklamıştı.

Madagaskar Anayasası’na göre, bir cumhurbaşkanı çeşitli gerekçelerle görevini bıraktığında, makamına Senato başkanının vekalet etmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığına hükümetin vekalet etmesine Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkan 11 aday, Rajoelina’nın adaylığına karşı ekim başından bu yana sokak gösterileri düzenlemeye başlamıştı.

Rajoelina’nın tartışmalı Fransız vatandaşlığı

Ülkeyi 2018’den bu yana yöneten Rajoelina’nın Fransız vatandaşı olması birçok eleştiriyi de beraberinde getirmişti.

Madagaskar Anayasası’na göre, bir kişi, yabancı ülke vatandaşlığına geçtiğinde Madagaskar vatandaşlığını kaybediyor ve hiçbir seçimde aday olamıyor.

Eşi ve 3 çocuğunun, 21 Kasım 2014 itibarıyla Fransız vatandaşlığına geçtiği ortaya çıkan Rajoelina, kamuoyu baskısıyla temmuzda ailesiyle Fransız vatandaşlığına geçtiğini açıklamak zorunda kalmıştı.

Rajoelina, henüz 33 yaşındayken başkent Antananarivo’daki geniş çaplı gösterilerin ardından askeri darbeyle 2009’da ilk kez iktidara gelmiş ve ülkeyi 2013’e kadar yönetmişti.

Uluslararası toplumun da baskısıyla görevden ayrılan ve bir sonraki seçimde aday olması yasaklanan Rajoelina, o dönem ailesiyle Fransa’ya yerleşmişti.

Fransız vatandaşlığının, Rajoelina’nın görevi bırakması karşılığında Fransa tarafından vadedildiğine inanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir