Sel sularına gömülen Libya’da “10 bin ölü sayısı” yalanlandı

Libya‘yı vuran sel felaketinde ölü sayısının 11 bin 300’den fazla olduğu yönündeki açıklama yalanlandı. Yalanlamayı Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri yaptı. Basın açıklaması yapan Şükri, “Adımızın bu rakamlara karıştırıldığını görmek bizi şoke etti” ifadelerini kullandı.

11 BİN 300 SAYISINI YALANLADI

Şehirlerin haritadan silindiği ülkede selin yaraları sarılmaya çalışırken, Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Şükri, Birleşmiş Milletler’in verileriyle açıklanan Libya’daki selde 11 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini yalanladı.

ÖLÜ SAYISINA İLİŞKİN NET SAYI VERMEDİ

Şükri bugün yaptığı açıklamada, belirtilen rakamın kayıp ailelerinin kafa karışıklığını ve sıkıntısını artırdığını ifade ederek, “Adımızın bu rakamlara karıştırıldığını görmek bizi şoke etti” dedi. Öte yandan Şükri, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili ise net bir açıklama yapmadı.

ÖLÜ SAYISI 11 BİN 300 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler’in verileriyle açıklanan sayıya göre, Libya’nın doğusunu vuran sel felaketinde 11 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin de hala kayıp olduğu bildirilmişti.

SELİN VURDUĞU BÖLGELER İÇİN OHAL KARARI

Sel nedeniyle büyük zarar gören Derne kentinde içme suyunun tüketime uygun olmadığını, başka kaynaklara yönelmek gerektiği ifade eden Ulusal Birlik Hükümetine bağlı Hastalıklarla Mücadele Merkezi Müdürü Haydar es-Sayih, sel yüzünden zarar gören tüm bölgelerde bir yıl süreyle OHAL ilan etme kararı aldıklarını bildirmişti.

LİBYA’DAKİ SEL FELAKETİ

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül’de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu. Libya’nın doğu bölgelerindeki yağış miktarının son “40 yılın en yüksek seviyesinde” olduğu ifade ediliyor.

İşte bölgeden gelen fotoğraflar:

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x