Avustralya’da Mafya, Türkiye’de Müteahhit: Masood Zikria Sınır Dışı Edildi

Avustralya’nın en önemli suç örgütlerinin liderlerinden biri olan Afganistan asıllı Masood Zikria, Türkiye’den sınır dışı edildikten sonra gittiği Avustralya’da uçaktan inerken gözaltına alındı. Türkiye’den oturma izni alan Zikria’nın, İstanbul’da müteahhitlik yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye’de son aylarda yabancı suç örgütleri liderlerine üst üste operasyonlar düzenleniyordu.

İsmail Saymaz, Sözcü’deki köşe yazısında Avustralya’da acımasız bir çetenin lideri olan Masood Zikria’nın hikayesini yazdı.

“Ülkesinde cinayete teşebbüs, suç örgütü üyeliği ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından hakkında yakalama emri çıkarılan Zikria, iddiaya göre Aralık 2021’de Malezya’ya giden balıkçı teknesine bindi ve Türkiye’ye geldi.”

“1 Kasım 2023’e kadar ikamet izni aldı. İstanbul’da 420.000 dolara ev satın alarak, Türk vatandaşlığına başvurdu. Orion Gayrimenkul’le M and M Enterprise adlı iki şirket kurdu. Beşiktaş’ta inşaat işine girdi. Bir yandan, sözde Dubai ile ticaret yapıyordu.”

“Zikria, 28 Ocak 2023’te Bodrum Sulh Ceza Hakimliği’nce resmi belgede sahtecilikten tutuklandı. Gerekçede “Uluslararası önemli birtakım suç ilişkileri içerisinde olduğu” belirtildi.”

“Zikria, 3 Aralık’ta sınırdışı edilerek, Avustralya’ya gönderildi. Bindirildiği uçak 4 Aralık’ta Darwin Havalimanı’na indi. Hemen kelepçelenerek, gözaltına alındı. Ertesi gün Sydney’e getirildi. Zikria, 2021’de rakip çete lideri İbrahim Hamze’ye yapılan başarısız suikast girişimini tasarlamakla da suçlanıyor.”

İsmail Saymaz’ın köşe yazısını okumak için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x